Dnia 20 października na naszym Uniwersytecie gościliśmy księdza profesora Franciszka Longchamps de Bérier.  Ks. profesor jest uznanym specjalistą z dziedziny prawa rzymskiego, kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest także członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej oraz Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

W ramach wizyty profesor Longchamps de Bérier wygłosił wykład na temat „Ostatnich stu lat prawa spadkowego. O siatce pojęciowej prawa rzymskiego dla praktycznej historii prawa”.  Wykład dotyczył najważniejszych kwestii związanych z kontynentalnym prawem spadkowym opartym na tradycji prawa rzymskiego oraz podkreślił niezwykle skomplikowaną sytuację całego systemu prawa cywilnego, a prawa spadkowego w szczególności, na terytorium Polski porozbiorowej. Pomimo jednak aż sześciu porządków prawnych, obowiązujących na terytoriach świeżo niepodległej II Rzeczypospolitej, dzięki użyciu siatki pojęciowej prawa rzymskiego możliwe było ujednolicenie prawa ze wszystkich rozbiorów.

IMG_9879Przez cały wykład przeplatała się idea używania prawa rzymskiego nie jako zamierzchłej ciekawostki historycznej, lub równorzędnego systemu prawnego, ale jako niewiarygodnie bogatego źródła poznania prawa. Bez wątpienia niezwykle ciekawy okazał się również wątek chińskiej kodyfikacji prawa cywilnego czerpiącej garściami z dorobku prawa rzymskiego.

Po wykładzie odbyło się seminarium naukowe  z udziałem ks. profesora Longchamps de Bériera, którego tematem były kwestie poruszone w orzeczeniu Hobby Lobby wydanym przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Orzeczenie Hobby Lobby zostało poddane analizie w artykule ks. profesora, opublikowanym w czasopiśmie Forum Prawnicze. Dokładny temat artykułu brzmi: „Polityczny podział wzdłuż linii podziału religijnego? Dwa nowe orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych”.

Na seminarium poruszano więc kwestie religijności amerykanów i ich starań o oddzielenie religii od państwa, wpływu polityki i religii na orzecznictwo Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, a nawet samego systemu działania tego sądu. Niewątpliwie jedną z ciekawszych kwestii poruszonych na seminarium była kwestia instytucji sumienia u osób prawnych. Z pozoru absurdalna teza nabiera nowego sensu w świetle wymienionego wyżej wyroku Hobby Lobby.

W największym skrócie chodziło o sytuacje, w której dwie firmy rodzinne, założone przez głęboko wierzących ludzi i zarządzane w całości przez nich, odmówiły płacenia ubezpieczenia na środki wczesnoporonne, gdyż jest to sprzeczne z zasadami ich wiary. Zainteresowanych tematem zapraszam do lektury artykułu.

Iwo Dzięciołowski

Fundacja

Europejskiej Kultury Prawnej