Fundacja Europejskiej Kultury Prawnej

HISTORIA I TEORIA PRAWA

PRAWO PUBLICZNE

PRAWO PRYWATNE

PODZIAŁ WEDŁUG PAŃSTW

Międzynarodowy Konkurs „Prawo rzymskie a świat współczesny”

Międzynarodowy Konkurs „Prawo rzymskie a świat współczesny”

W piątek (2.06.2017) Koło Naukowe Europejskiej Kultury Prawnej miało zaszczyt współorganizować  VIII edycję Konkursu „Prawo rzymskie a świat współczesny” – inicjatywy stworzonej przez Koło Naukowe Utriusque Iuris z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z każdą edycją zmienia się miejsce, gdzie odbywa się finałowy pojedynek. W tamtym roku uczestnicy zmierzyli się ze sobą w Warszawie, a w tym odwiedzili Nas na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konkurs ma na celu zwiększenie wiedzy o prawie rzymskim i jego związku ze współcześnie obowiązującymi regulacjami oraz popularyzacji znajomości historii państwa i prawa.

W tegorocznym finale udział wzięły reprezentacje z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Po raz pierwszy w konkursie wzięła udział także reprezentacja z Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczestnicy, którzy gościli we Wrocławiu, wytypowani zostali na wewnątrz-uczelnianych szczeblach konkursu, by reprezentować swoje ośrodki naukowe, po trzy osoby z każdego miasta. Sam finał składał się z trzech etapów. W pierwszym z nich uczestnicy losowali dwa pytania dotyczące ogólnej znajomości prawa rzymskiego. Ich odpowiedź decydowała o zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu. Polegał on na przedstawieniu argumentacji w ramach sporu, którego podstawą był wylosowany przez pary uczestników kazus.

W stanowiących najbardziej widowiskową część konkursu – procesach, zmierzyła się czwórka najlepszych uczestników.

O wynikach i osobie zwycięzcy zadecydowała Komisja Konkursowa w składzie – prof. dr hab. Tomasz Giaro, prof. zw. dr hab. Wojciech Dajczak, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, dr hab. Rafał Wojciechowski prof. nadzw. UWr., dr hab. Jacek Wiewiórski prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dr Mateusz Szymura oraz dr Aleksander Grebieniow.

fot rzym

Z Uniwersytetu Wrocławskiego reprezentowali nas – Angelika Sokólska, Paulina Pietkun i Dominik Dworniczak.

 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

Pozostaw komentarz